ANTRENMAN ÖNCESİ VE SONRASI BESLENME

pomem kursu
Ceyhan Pomem Parkur Hazırlık Kursu
4 Ocak 2021

ANTRENMAN ÖNCESİ VE SONRASI BESLENME

ANTRENMAN ÖNCESİ VE SONRASI BESLENME

Herkese merhaba; Antrenman öncesi ve sonrası besleme her fiziksel yeterlilik sınavına hazırlanan adayların dikkat etmesi gereken en önemli husustur. Bugün sizlerle beraber antrenman yapmak, terlemek yerine,  doğru bilgiler ile aydınlatmak istedik. ‘’Antrenman öncesi ve sonrası beslenme’’ aslında çok önemli bir konudur. Doğru bilgi ile yapılan beslenme,  fiziksel yeterlilik sınavlarında sizlerin enerjinizi daha doğru bir şekilde kullanmanızı ve daha iyi bir performans sergilemenizi sağlayacak ve sizi başarıya ulaştıracaktır.

Eminim çevrenizdeki herkes antrenman ve beslenme konusu hakkında bir fikre sahiptir. Ancak bilmeniz gereken bu konuda inanılmaz derecede bir bilgi kirliliği var. Doğru kaynaktan edinilen bilgi kesinlikle sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

Antrenmanlardan önce genelde sorulan sorular;

Hocam;

►Ne yememiz lazım?

►Ne kadar önce yemeliyim?

►Antrenmandan önce protein mi tüketmeliyim? Yoksa karbonhidrat mı tüketmeliyim?

antrenman ve beslenme

Doğru Beslenme İçin Vücudunuzu Tanımalısınız?

Bu ve buna benzer doğru bilgilere ulaşmak için yazımızı okumaya devam edin. Öncelikle şunu bilmeniz lazım. Vücudunuzu çok iyi tanımalısınız, çünkü kendi vücudunu tanımayan kimse yaptığı veya denediği her beslenme düzeyinde hata yapar.

Vücudunuzu iyi tanıdığınızı düşünerek biraz da sizlere teknik bilgilerden bahsedelim. Arkadaşlar vücudunuzu bir araba gibi düşünün. Arabanın bir yolda ilerleyebilmesi için benzine ihtiyacı vardır. Benzin 2 ye ayrılır.

1-Kaliteli benzin

2-Kalitesiz benzin

Burada işte tercih sizlere ait. Eğer kaliteli benzin kullanırsanız performansınız artacak gücünüz yerinde olacak ve antrenmanlarda beklenilen tüm performansları zorlanmadan yapabileceksiniz. Ama kalitesiz benzin ile vücudunuzu besler iseniz; yaptığınız tüm antrenmanların neticesi hüsran ile sonuçlanacaktır.

Yukarıda bahsettiğim gibi dengeli ve doğru beslenme çok önemlidir.Antrenman öncesi ve sonrasında beslenme yani diğer bir deyişle egzersiz ve beslenme tüm fiziksel yeterlilik sınavlarına hazırlanan adayların ihmal etmemesi gereken bir konudur.

 

Şu an bu yazıyı 27.POMEM parkur sınavına hazırlanan POMEM adaylarımızın mutlaka okumasını tavsiye ediyorum. Sınavınıza çok az kaldı. Her gün var gücünüz ile antrenman sahalarında çalışıyorsunuz. Ceyhan Besyo olarak sizlere parkurda tam puan yapmanız için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Bu süreçte sizden ricamız antrenmanlara gösterdiğiniz hassasiyet kadar antrenman öncesi ve sonrası beslenme alışkanlıklarınıza yön vermenizdir.

 

Antrenman Öncesi ve Sonrasında Beslenme Nasıl Olmalı? 

Ceyhan Besyo kursiyerlerimiz ve bu yazıyı okuyan siz değerli okurlarımızın bilmesini isterim ki antrenman öncesi ve sonrası beslenme bir diyet gibi düşünülmemelidir. Diyetteyim lafı zaten insanların motivasyonunu bozan şeydir. Fiziki yeterlilik sınavlarına hazırlık süreci, bir veya bir kaç günde hazırlanılan bir süreç değildir. Uzun süreli çalışma temposu gerektiren performans gösterdiğiniz ve sürekli  antrenmanlar yaptığınız bir durumdur. Sizlerde burada diyet gibi bunu yapmaya başlarsanız bir süre sonra sıkılacaksınız, devamlılığı olmayacak ve doğru beslenme alışkanlıklarınızdan vazgeçeceksiniz. Biz sizden diyet yapmanızı istemiyoruz. Sağlıklı beslenmenizi istiyoruz.

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Sağlıklı Besleme nedir? Sağlıklı beslenme gün içinde alınan proteinler, karbonhidratlar, minareler, sıvılar ve vitaminlerin eşit ve dengeli bir şekilde öğünlere bölmek ve doğru zamanlarda tüketmek demektir.

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra, iyi dinlenmek, kaliteli bir uyku, düzenli antrenman yapmak, performans artışınızda önemli bir yere sahiptir. Lütfen bunlarıda ihmal etmeyin.

egzersiz ve beslenme

ANTRENMAN ÖNCESİ VE SONRASI BESLENME 

 Antrenman öncesi ve sonrası beslenme üzerine söylenecek çok sözümüz yazacak çok yazımız ve birçok tavsiyemiz var. Fakat burada sizlere kısa bir özet şeklinde bilgileri aktarmak istiyoruz.

 Antrenman Öncesi Beslenme

 Antrenman öncesi beslenme için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu bölümde sizlere çok fazla aldığımız sorulara cevap niteliğinde bir içerik hazırladık.

 ֍Ne zaman yemek yemeliyim?
֍Spor yapıyorum ama neden vücudumda bir değişim olmuyor?

 Arkadaşlar bu sorularınız için net bir saat vermek pek doğru değil. Çünkü yediğiniz ürünün sindirilme süresi burada önemli bir husustur. Her ürün aynı hızda sindirilmediği için sizlere sadece şunu söyleyebilirim: Antrenmandan en az 1,5 -2 saat önce yemek yeme işleminizi tamamlamalısınız. Yalnız bu ortalama bir rakamdır. Eğer yediğiniz ürün sindirimi tamamlanmadan antrenmana başlarsanız size bu antrenmanın hiçbir yararı olmayacaktır.

Tok karnına antrenman yapmak vücudumuzun dengesini bozar. Yani; vücut sindirilmeyen besinin sindirimi ile mi uğraşsın yoksa bu sırada kaslarınıza bir kuvvet uyguluyorsunuz, ona mı karşılık versin. Bu durumda sistem tabiri caizse allak bullak oluyor ve yaptığınız antrenmandan hiçbir fayda göremiyorsunuz. İşte diğer sorunuz içinde, aslında cevap çok basit neden spor yapıyorum ama bunun geri dönüşü olmuyor dediğinizde, aklınıza bu belirttiğimiz durum gelsin. Vücudunuzun kafasını karıştırmayın.

Antrenman öncesinde ne yemeliyiz?

Antrenman öncesinde ne yemelisiniz?

Bunun için 2 madde var;

1-Sağlıklı yağlar

2-Karbohhidratlar

Karbonhidrat denilince aklınıza hemen şunlar gelmesin; mantılar börekler çörekler. Üzülerek söylüyorum ki yok öyle bir dünya. Sağlıklı karbonhidrat diyince yulaf, pirinç. vb. ürünlerden bahsediyorum. Sağlıklı yağlar ise avakodo, ceviz, kuruyemiştir.

Not:Antrenman öncesinde tek tip beslenmeden kaçının. Herkes farklı bir birey ve herkes farklı bir vücut yapısına, hayat düzenine ve sistemine sahiptir. Bu durumda lütfen o bunu yemiş bende bunu yiyeyim. A, o bunu yapmış bende bunu yapayım gibi hatalara düşmeyin. Herkes özeldir. Bu yüzden yediğiniz gramajlarda farklı olmak zorunda. Bunun yanında tükettiğiniz sıvıda farklı olmak zorunda. Aynı şeyleri yapmaktan kaçının.

*Kişiye özel beslenme veya kendi rutininizi bulmak önemlidir. Önce siz kendinizi tanıyacaksınız ondan sonra yediğiniz besinlere vücudunuzun nasıl tepki verdiğini göreceksiniz. Örneğin kiminde süt ürünü ödem yapar kiminde yapmaz. Bu sizin yaşayarak, görerek test edebileceğiniz bir şeydir.

egzersiz ve beslenme

Antrenman Öncesi Şeker Kullanımı

Maalesef bu konuda da doğru bilenen yanlışlar var. Antrenman öncesi şeker tüketmek doğru bir davranış değildir. Antrenman öncesi şeker tüketen adayları görmekteyiz. Bunu arkadaşlarımıza önermiyoruz. Parkur sonrası zaten insanlarda kan şekeri düşebilmektedir. Antrenman sonrasında şeker tüketmekte bir sakınca yoktur.

Aç Karnına Antrenman Yapılmalı Mı? 

Antrenman öncesi ve sonrası besleme sırasında yapılan en büyük hata, aç karnına antrenman yapılmasıdır. Aç karınla yapılan antrenmanın faydasından çok zararı vardır. O antrenmandan hiç bir şey beklenmez. Çünkü vücutta yanacak yakıt yok. Sabah kalktığınızda vücutta bütün glikojen depoları boş ve vücut yağ yakım durumundadır. Bu saatlerde yapılan kardio ile yağ yakılır. Yapmış olduğunuz antrenmanın sizi ve vücudunuzu yıpratmadığından emin olmalısınız. Vücudunuza yağ yakacağım diye yanlış ve hatalı yüklenme yapmamalısınız.

Kısacası aç karınla vücudunuzu yormayacak şekilde hafif tempolu kardio yapabilirsiniz ancak aç karınla yoğun antrenman yapılmamalıdır.

 

Protein Tüketimi 

Protein tüketimi nedir sorusundan önce “Protein nedir?” sorusunun yanıtını bilmeliyiz. Kırmızı et, beyaz et, balık protein açısından zengin besinlerdir ve bu besinleri tükettiğiniz zaman yanında mutlaka yeşillik, sebze gibi besinlerle desteklemeniz gerekmektedir.

Antrenmandan sonrasındaki ilk 1 saat içerisinde mutlaka protein alımı sağlanmalıdır. Antrenman esnasında yıpranan kaslarınızı beslemek amacıyla spor sonrası tüketilen protein çok önemlidir. Ayrıca proteinin yanında tüketeceğiniz sağlıklı karbonhidrat içeren besinler de kas gelişiminiz için oldukça önemlidir. Antrenman öncesinde aç kalınmasını önermediğimiz gibi antrenman sonrasında da besin tüketiminin çok fazla önemli olduğunu söylemek isteriz.

Antrenmanlarda Su İçmenin Önemi

Antrenman öncesi ve sonrası besleme esnasında 2 litre su tüketimi önemlidir. Suyu yalnızca aklımıza geldiği zaman tüketmemeliyiz. Su vücudumuz için çok önemlidir ve özellikle sporcuların sürekli olarak su içme alışkanlığı kazanmaları, onlar için büyük bir gerekliliktir. Su, kan dolaşımınızı hızlandırır, beslenmeye destek olur, susuzluktan kaynaklanan baş ağrılarını önler ve sindirimde çok önemli bir rol oynar. Kısacası su hayattır.

 Türkiye Diyetisyenler Derneği- Spor ve beslenme yazısını için tıklayın

Konu hakkında tüm sorular ve görüşleriniz için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz. 

13 Comments

 1. K.A dedi ki:

  Yaptığım hataları gördüm bilgilendirme için teşekkür ederim

 2. Sibel T dedi ki:

  Çok güzel bir bilgilendirme olmuş.hatalarimin farkına vardım teşekkürler

 3. Nur dedi ki:

  Ne zamandır bu bilgilendirmeyi istiyordum çok iyi olmuş hocam çok teşekkür ederiz.

 4. Uğur dedi ki:

  Bu faydalı bilgiler sayesinde eksiklerimi gördüm tesekkürler

 5. Hüseyin dedi ki:

  Bilgiler için teşekkür ederim çok faydalı görünüyorlar..

 6. G.A dedi ki:

  Her konuda en iyisi olmamız için mücadele veren hocalarımız çok teşekkür ederim bu güzel bilgiler için..

 7. Gamze Avcı dedi ki:

  Çok saolun hocam bugüne kadar aç karnına antrenman yapıyordum ve bunun iyi geleceğini sanıyordum maalesef daha çok zarar veriyormuşum bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

 8. Ayse A*** dedi ki:

  Cok faydali bilgilendirme olmus hocam. Fark etmeden vucudumuza asil zararlari kendimiz vermisiz. Cok tesekkur ederim emeginize sağlik🙏

  • Metin A. dedi ki:

   Çok güzel bir bilgilendirme, senin gibi işini doğru ve güzel yapan bir hoca daha yok

 9. Vedat dedi ki:

  Her konuda öğrencilerine nasıl faydalı olurum diye gece gündüz demeden en iyisi için çalışan,araştıran hocalarımıza verdikleri faydalı bilgiler için teşekkür ediyorum.

 10. E.BORAN dedi ki:

  Güzel ve önemli bir bilgilendirme olmus. Elimizden geldigince uydugumuz taktirde vucudumuzun daha dayanikli olacgina inaniyorum.

 11. Besyocu dedi ki:

  Hocam pirinç sağlıklı karbonhidrat içeriyor pirinç pilavı yanınada tavuk ayran yiyorum antremanda uçuyorum

 12. Gökhan dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum hocam bunca emek bunca gayret gerçekten hakkınız ödenmez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat